Dyt. İrem Özel

Dyt. İrem Özel

İlk haftaki yazımızın konusu "Zeytin"

Efsanelere göre zeytin, "bütün ağaçların ilkidir” ve kutsal kaynaklarda insanlık tarihiyle yaşıt kabul edilmektedir." 

Zeytin, Akdeniz Bölgesi'nde yaygın olarak bulunan bir meyvedir. İspanya şu ana kadar en büyük zeytin üreticisidir. Dünyada önemli miktarda zeytin üreten ülkeler şunlardır: İspanya, İtalya, Yunanistan ve Türkiye.

Türkiye yılda 1.292.072 metrik ton zeytin üretimi ile 4. sıradadır. Türkiye’de zeytin üretiminin büyük kısmı Ege Denizi kıyısındaki alanlarda yoğunlaşmaktadır. 
Ege Bölgesi 63 milyon civarında ağaç varlığı ile büyük bir zeytincilik potansiyeline sahip bulunmakta ve ülkenin toplam ağaç varlığının %67,7’sini oluşturmaktadır. Türkiye farklı zeytin çeşitlerine sahiptir.

Balıkesir Körfez yöresinde “Ayvalık”, İzmir, Aydın ve Muğla illerinin yer aldığı Güney Ege Bölgesi'nde ‘Memecik’, Marmara Bölgesi'nde ‘Gemlik’ önemli ve bilinen zeytin çeşitlerindendir.
Bölgenin diğer çeşitleri
Ak zeytin, Aşı yeli, Çakır Çilli, Dilmit, Erkence, Eşek zeytini (Ödemiş), Hurma karaca, İzmir sofralık, Karayaprak, Kiraz, Taş arası, Yağ zeytini, Yerli yağlık...

Doğru şekilde yetiştirilip hasat edilen zeytin tanelerinin doğru şartlarda işlenmesiyle elde edilen zeytinyağları incelendiğinde, kusurlu zeytinyağı veren hiçbir çeşide rastlanmamıştır.

Peki gelelim bizi ilgilendiren zeytinin sağlık kısmına;

Zeytin antioksidan açısından çok zengindir yani bu da demek oluyor ki vücudumuzun savunma mekanizmasını destekleyici nitelikte ve bizi kansere karşı korumaktadır.

Zeytin ve zeytinyağı, kolesterolü düzenler ve LDL-kolesterolün yani kötü kolesterolün artışı ve oksidasyonuna karşı korumaya yardımcı olabilir. 

Kemik sağlığını iyileştirir, zeytin tüketimi kemik kaybı ve osteoporoz riskini azaltabilir.

Miktar olarak kontrollü tüketildiğinde zeytin kilo aldırmaz hatta kilo kontrolüne yardımcı olur, bunu da içeriğinde bulunan yüksek posa ve sağlıklı yağlar ile uzun süre tokluk sağlayarak gerçekleştirir.
Büyüklüğüne göre değişmekle beraber 5-6 adet zeytin ortalama 45-60 kcal enerji verir.
Zeytin sadece kahvaltılık olarak düşünülüyor ancak bu algıyı değiştirip salatalarda, gün içerisinde ara öğünlerimizde zeytine yer vermeliyiz.

Önceki ve Sonraki Yazılar