M.Şevket ALTINAYAR

M.Şevket ALTINAYAR

CEVİZ’İN İSTİFASININ ARDINDAN

Pazar günü Şehir Stadyumu’nda camiayı derinden yaralayan 2 ayrı olay yaşandı. Rakip Hatayspor, Nazilli Belediyespor’un 2-1 üstünlüğü ile devam eden karşılaşmanın uzatma dakikalarında kazandığı penaltıyı gole çevirerek Nazilli’den 1 puanı kopardı, Hatay’a mutlu döndü. Siyah-beyazlı ise camia kahroldu, taraftarların büyük çoğunluğu bir süre tribündeki yerinden kalkamadı.

‘Takım Nazilli’de neden kazanamıyor?’ sorusunun cevabı arandığı dakikalarda ‘şok’ bir haber tüm dikkatleri Esat Ergüler Tesisleri’ne çevirdi. Teknik Direktör Mustafa CEVİZ’in istifa haberi kulaktan-kulağa yayıldı, sosyal paylaşım sitelerinde haberin doğruluğu tartışılmaya başladı.

Evet; CEVİZ istifa etmişti.

Peki gerekçe neydi?

2 sezon önce düşme potasında can çekişen takıma play-off oynatan..

Yıllardır 3. Lig’de sürünen takımı 2. Lig’e çıkarma başarısı gösteren..

2. Lig’deki ilk sezonunda oynadığı 7 karşılaşmada 2 galibiyet, 4 beraberlik ve 1 mağlubiyetle başarılı sayılabilecek bir performans sergileyen..

Taraftarların ‘imparator’ diyerek çağırdığı Mustafa CEVİZ ve ekibi neden istifa kararı aldı?

CEVİZ, yöneticilerden Nurettin ÖZKAT’ın işine müdahale ettiğini ve Nazilli Belediye ve Belediyespor Onursal Başkanı Haluk ALICIK’ın bu duruma seyirci kaldığını söylüyor. Gazetecilere röportaj veren CEVİZ, “Bazı yöneticiler benim sahaya çıkardığım 18’e müdahale ediyor. Kadroya aldığım futbolcuları kendilerinin kadro dışı bırakacaklarını söyleyerek işime karışıyor. Ben ilkeli ve prensipli biriyim. Bu tür davranışlar benim profesyonellik anlayışıma ters düşer. Bu nedenle istifa kararı aldım. Nazilli’ye adam gibi geldim, adam gibi giderim” şeklinde konuşuyor.

Mustafa CEVİZ’in bir hafta önce 2-0’lık Bandırma galibiyetinin ardından istifasını verdiği fakat Kulüp Başkanı Vahit AYSAN ve Belediye Başkanı Haluk ALICIK’ın istifa mektubunu yırtarak, Mustafa Hoca’yı ikna ettiklerini biliyoruz. Bandırma deplasmanından, Hatay karşılaşmasına kadar geçen 1 haftalık süreçte olumlu bir adım göremeyen Mustafa Hoca’nın pazar günü istifası cebinde sahaya çıktığını düşünürsek yanlış olmaz.

Yani Mustafa CEVİZ, Nazilli’yi beyninde bitirmiştir.

AYSAN’ın ve ALICIK’ın ağırlıklarına inanmamıştır.

Mustafa CEVİZ’in istifa sürecini 10 güne sığdırırsak yanlış yaparız. CEVİZ adım-adım istifaya sürüklenmiş, ‘istifa’ süreci 3. hafta başlamış, Nazilli’de oynanan ve Fethiyespor’un 2-0 kazandığı karşılaşma sonunda ve devamında, Nazilli’de ‘gazeteciyim’ diye dolaşan fakat bırakın maç analizi yapmayı, 2 cümleyi bir araya getiremeyen bir şahsiyete ‘yazdırılan’ yazılarla, Mustafa Hoca’nın futbol bilgisi yerine, kişiliği hedef alınmış, CEVİZ’in istifa etmesi için ilk adım atılmıştır.

Gelinen süreç ortadadır.

Bu noktada CEVİZ’in istifasının kabul edilmesi veya edilmemesi önemli değildir. Nazilli’yi beyninde bitiren birinden bu saatten sonra fayda beklemek çok akılcı bir davranış olmayacaktır. Başarılı bir karnesi bulunan CEVİZ’e teşekkür ederek, Nazilli’den mutlu anılarla dönmesini sağlamak hepimizin görevidir.

Bir Teknik Direktör gider, diğeri gelir..

Bizim kafa yormamız gereken CEVİZ’in istifa gerekçeleridir.

Yöneticiler, takıma müdahale ediyor mu? Nazilli Belediye ve Belediyespor Onursal Başkanı Haluk ALICIK bu duruma seyirci kalıyor mu?

Futbol bilgisi olan bir yöneticinin, kulüp başkanının veya onursal başkanın teknik heyete tavsiye niteliğinde müdahale etmesi kadar doğal bir davranış olamaz, olmamalıdır da.. Aynı durum basın mensupları için de geçerlidir. Teknik heyet, sohbet esnasında yapılan bu tavsiyeleri değerlendirir ya da değerlendirmez. Bu o heyetin sorunudur.

Mustafa CEVİZ haklı ya da haksız..

Nazilli Belediyespor ‘patron’, Mustafa CEVİZ ‘işçi’ mantığı ile kadroya müdahalenin doğru ya da yanlış tartışmalarını bir kenara bırakalım, Yönetim Kurulu doğru işler yapıyor mu ona bakalım.

Yönetim, kulübün başarısı için tüm camiayı kucaklamak zorunda değil mi?

Kulübün, camianın sorun yaşamaması için gerekli tedbirleri almak ve hayata geçirmek kimin görevi?

Teknik Direktör Mustafa CEVİZ’in istifası takımın ruh halini nasıl etkileyecek?

Yeni Teknik Direktörün Nazilli’ye maliyeti ne kadar olacak, teknik patronun takıma adaptesi sırasında kaybedilen puanların telafisi nasıl geri getirilecek?

Taraftar grupları rahatsız.. Ücretsiz maç seyretmek, atkı, polar, forma ve şapka dağıtılmasını istiyor. Deplasmana gitmek istiyor. Her sezon olduğu gibi bu sezon da sıkıntıları devam ediyor. Olumlu bir adım atıldı mı, taraftarın gönlü alındı mı?

Basın mensupları kırgın.. Şehir Stadyumu’nda rahat çalışabilecekleri ortam hazırlanmasını istiyor. Yağmurda, çamurda, güneşin anlında sığınabilecekleri bir kulübenin yapılma sözü 2 sezon önce verilmişti. Haber akışının daha seri sağlanabilmesi için kale arkalarına küçük bir masa, elektrik ve internet donanımı için milyon TL mi gerekiyor? İzmir’den köşe yazarları geliyor. Misafirlerimize görev yaptıkları sırada bir bardak su, sıcak bir çay, sıcak bir kahve ısmarlamak çok mu zor?

Yukarıda yazmıştım ya;

Bir Teknik Direktör gider, diğeri gelir.

Peki ‘kalıcı’ olanları kim, nasıl düzeltecek?

 

m.sevket-altinayar.20121022130047.jpg

Önceki ve Sonraki Yazılar