M.Şevket ALTINAYAR

M.Şevket ALTINAYAR

‘DİBİ GÖRÜNMEYEN SU’ MİSALİ..

Nazilli halkımız; 30 Mart 2014 Pazar günü başta Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere, Nazilli Belediye Başkanımızı, Belediye Meclis Üyelerimizi ve muhtarlarımızı vereceği oylarla belirleyecek. Seçim sürecinde HAVADİS GAZETESİ (www.nazillihavadis.com) olarak tüm adaylarımıza eşit mesafede olmaya özen gösteriyor, AK Parti Adayı Mustafa ACAR’ın, CHP Adayı Dr. Ferda ÇAĞLAR ERKUT’un ve MHP Adayı Haluk ALICIK’ın haberlerini objektif olarak yayınlıyoruz.

Bu süreçte sitemizde adaylarla ilgili olarak yayınlanan haberlerin bir kısmı abonesi olduğumuz İHA tarafından servis edilirken, bazı haberler ise haber ekibimiz ve köşe yazarlarımız tarafından yazılmaktadır.

Biz gazeteciyiz ve vatandaşın bilmesi gerekenleri, etik kurallar çerçevesinde yazmakla mükellefiz. Bu zorunlu açıklamayı yapmak zorunda olduğumuzu belirterek, 31 Mart 2014 Pazartesi günü yüz-yüze bakacağımızı unutmadan, tüm adaylarımıza başarılar diliyor, kazananın ‘NAZİLLİ’ olmasını temenni ediyoruz.

* * *

3 Ocak’ta, HALUK ALICIK PORTRESİ (1) başlıklı yazımda, 2009’da eleştiren tarafta olan MHP’li Haluk ALICIK’ın, 2014 seçimlerine çok ağır eleştirilere maruz kalarak girebileceğini, ‘gaz alma’, ‘gönlünü okşama taktiği’nin bugüne kadar işe yaradığını, önümüzdeki süreçte işe yarayıp-yarayamayacağını dile getirmiştim.

3 Ocak’tan bu yana 37 gün geçti.

Bugüne kadar ‘tek kale’ oynayan MHP’li ALICIK’ın rakipleri sahaya indi.

AK Parti’nin adayı Mustafa ACAR, ‘tam saha pres’ taktiği uygularken;

CHP’li Dr. Ferda ÇAĞLAR ERKUT, ‘parti içi’ çalışmalarının yanı sıra, pazar, ev ve köy gezilerinde özellikle kadınlara yönelik çalışmalarla (kişisel görüşüme göre) ‘defansı sağlam tutarak’ sahaya çıktı.

Mustafa ACAR, tam saha pres ile Haluk ALICIK’ı yormaya başladı;

‘Sahada tek değilsin, ensendeyim’ mesajı veriyor.

Dr. Ferda ÇAĞLAR ERKUT, tam bir taktisyen;

Oyunun içinde ama ‘ofsayt’a düşmek istemiyor.

* * *

CHP’nin Adayı Dr. Ferda ÇAĞLAR ERKUT’un gerçekleştirdiği 18 köy ve 30’a yakın pazar, ev ziyaretlerini takip ettim.

Ziyaretler sonunda edindiğim izlenimler şöyle:

Köylerde;

CHP’nin yanı sıra CHP Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Özlem ÇERÇİOĞLU rüzgarı eserken, MHP’nin yanı sıra MHP Nazilli Belediye Başkan Adayı Haluk ALICIK’ın ‘belediye hizmetleri’ konuşuluyor. Öte yandan, köylerde yaşayan ‘kadınların’, Dr. Ferda ÇAĞLAR ERKUT’a ilgisi küçümsenmemeli.. AK Parti’de ise enteresan bir durum söz konusu.. AK Parti köylerde var. Ancak, AK Parti’nin Nazilli Belediye Başkan Adayı Mustafa ACAR’a nazaran, partinin İl Genel Meclisi Üyesi Kadir MUTLU ön planda..

Nazilli ‘merkeze’ gelince;

CHP’nin Nazilli Adayı Dr. Ferda ÇAĞLAR ERKUT’un 50 yaş üstü seçmenin, özellikle de ‘kadınların’ oylarının tavan yapacağı, Nazillili esnafın oylarının ‘eşit’ dağılacağı görüşündeyim.

MHP’nin Adayı Haluk ALICIK’ın kozu ‘gençler’ gibi gözüküyor. Bugüne kadar fikrini aldığım 50’ye yakın gencin cevabı ‘ağırlıklı’ olarak ALICIK çıktı.

Bana göre AK Parti’nin ve Mustafa ACAR’ın ‘Nazilli merkezde’ alacağı oy, 30 Mart’ta Nazilli Belediye Başkanı’nın ismini belirleyecek.

Bunun yanı sıra ‘blok’ olarak kabul edilen oy guruplarının da seçimin kaderini yakından belirleyeceği görüşündeyim.

Kürt kökenli vatandaşların çoğunluğunun MHP’ye sıcak baktığı izlenimini edinirken, Alevi kökenli vatandaşların CHP’ye sıcak baktığına inanıyorum. Aynı Nazillili esnafın oylarının ‘eşit’ dağılacağı tahminim gibi, ‘cemaat’ oylarında da eşitlik söz konusu olabilir.

* * *

30 Mart’a 50 gün var.

‘Dibi görünmeyen su’ misali..

Bu dereden daha çok sular geçer…

(İZLENİMLERİMİZ DEVAM EDECEK)

Önceki ve Sonraki Yazılar