M.Şevket ALTINAYAR

M.Şevket ALTINAYAR

HALKA DOKUNMAK

Bugün, NAZAR ve HAVADİS gazetelerinin 2 bin 554 kişiye ulaşarak gerçekleştirdiği anket çalışmasını tamamlayıp, elde ettiğimiz verileri sizlerle paylaşıyoruz. Çıkan sonuçları her kesimin artısıyla, eksisiyle değerlendireceğini umuyoruz.

Anket çalışmamıza, kamuoyunda sıkça konuşulan konuları belirleyerek başladık.

Neydi konu başlıklarımız?

Nazilli'nin 'İL' olma beklentisi..

Vatandaşın Aydın'ın 'BÜYÜKŞEHİR' yapılması hakkındaki fikri..

Genel ve yerel seçimde Nazilli halkının siyasi partilere bakış açısı..

Belediye Başkanı H.Haluk ALICIK'ın başarı durumu..

ALICIK'ın MHP dışında başka bir partide görmek isteyen kesimin oranı..

Yaklaşan yerel seçimler öncesinde kamuoyunda belediye başkan adayı olarak isimleri dolaşan isimlere vatandaşın bakışı..

5 gün devam eden ve vatandaşla yüzyüze, sorucevap olarak uygulanan anketimizde 2 bin 554 kişiye ulaştık. 5 kişiden oluşan ekibimiz, Nazilli'nin çeşitli mahalleri ve İsabeyli'de vatandaşın ayağına gitti. Her günün sonunda toplanan veriler gazetemizde toplanarak, titizlikle işlendi.

Nazilli'nin nabzını tutmaktan başka bir amacı olmayan anket çalışmamız bizlere de fikir verdi.

Anket sonuçlarına göre Nazilli'de GENEL'de ikinci, YEREL'de ise üçüncü parti olan CHP'nin halka dokunması, vatandaşla daha fazla ilgilenmesi gerektiği ortaya çıkıyor. Vatandaşa dokunan CHP oy oranını daha da arttırabilir. Ferda ÇAĞLAR ERKUT, katılımcılar tarafından CHP'nin Belediye Başkan Adayı olarak istenilen en güçlü isim olarak karşımızda çıkıyor. İlçe Başkanı Cavit YENİPAZARLI ise ERKUT'un ardından en fazla oy alan isim oldu.

Anketimizi GENEL'de birinci, YEREL'de ikinci tamamlayan AK Parti'de Nazilli eski Belediye Başkanı Esat ERGÜLER ve İsabeyli Belediye Başkanı Bekir Kuvvet ERİM'in gözle görülür bir ağırlığı ortaya çıkıyor.

Belediye Başkanı Haluk ALICIK'ın beğenilme oranının %60'ların üstünde çıkması, ALICIK'ın uyguladığı yüzyüze ilişkiye bağlanabilir. Vatandaşla birebir iletişim kuran ALICIK, bu yönteminin karşılığını almış gözüküyor.

Siyasetle kıyısından ilgilenen kesim bile mutlaka duymuştur. Başkan ALICIK'ın adı bir süredir AK Parti'de anılmaktadır. Bu nedenle anketimize, 'MHP'Lİ NAZİLLİ BELEDİYE BAŞKANI HALDUN HALUK ALICIK'I, MHP DIŞINDA HANGİ PARTİDE GÖRMEK İSTERSİNİZ?' şeklinde bir soru eklemiştik. Anket sonunda partisinin yani MHP'nin ALICIK'a sahip çıktığı görülüyor. ALICIK'ı MHP'ye yakıştıran kesimin yüzdesinin 70'lere yaklaşması MHP dışındaki katılımcıların da ALICIK'ı MHP'ye yakıştırıyor şeklinde algılanabilir.

Görev süresi dolup ilçeden ayrılırken, ilk yerel seçimlerde Nazilli'den Belediye Başkan Adayı olabileceği açıklamaları ile dikkat çeken Nazilli eski Kaymakamı Caner YILDIZ'a ise katılımcılarım ilgisi az oldu. Anket sonuçları, Nazilli halkının 'İL' olmayı çok istediğini bir kez daha ortaya koydu. %78,39'luk 'EVET' oranı bunun göstergesi.. Öte yandan Aydın'ın 'BÜYÜKŞEHİR' olmasına ılımlı bakıyoruz. Ama 'BÜYÜKŞEHİR'in artısının, eksisinin vatandaşa iyi anlatılması gerektiğini ayrı bir not olarak düşebiliriz.

Anket sonuçları vatandaşın düşüncelerinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur. Halka dokunan, vatandaşla ilişki kuran, koltuk sevdalısı olmayan, halk için savaşan, vatandaşın sorunları ile ilgilenen her siyasi aktör mutlaka vatandaşın gönlünde taht kuruyor.

Kısacası, halka dokunan kazanıyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar