M.Şevket ALTINAYAR

M.Şevket ALTINAYAR

AH BİR SUSABİLSEYDİM!

Bir susabilseydim, hayatım daha değişik olurdu, bunu çok iyi biliyorum.

Ama susamıyorum!

Bir insanın akıllı davranması için üç yol vardır:

Birincisi iyi düşünmektir, ki bu en soylusudur.

İkincisi, taklit etmektir. Bu en kolaydır.

Üçüncüsü, denemiş olmaktır. Bu en acısıdır.

* * *

Erdoğan EKER, ‘www.nazillihaber.org’da, ‘DAĞ FARE DOĞURDU’ başlığı ile kaleme aldığı kısa yazısında, Nazilli’de merak konusu olmaya devam eden ‘meşhur’ meclis toplantılarını ve akabinde AK Parti İlçe Başkanı Tacettin PİRİNÇ’in düzenlediği basın toplantısı hakkındaki görüşlerini dile getirdi.

Sevgili EKER’in bu yazısı ilginç geldi. Düşünmeye başladım. Yazının içeriği bir tarafa, bu yazıyı kaleme alanın Erdoğan EKER olması kafamı karıştırdı.

Basın camiasında 40 yılı geride bırakan EKER, şu sıralar ‘AK Parti Nazilli İlçe Yönetim Kurulu Üyesi’ olarak görev yapıyor. Hal böyle olunca, EKER’in kurduğu cümlelere şaşmamak elde değil!

Ne yazmış Erdoğan EKER:

* * *

“Nazilli bir haftadır, dedikodusu bitmeyen, Nazilli'yi gerdiği iddia edilen imar tadilatlarının görüşüldüğü meclis toplantısını konuşuyor. Bilindiği gibi AK Partili meclis üyeleri bu toplantıya katılmamış, kamuoyunda bu durum çok eleştirilmişti. Ne oldu? Herkes bildiğini okudu. Parti İlçe Başkanı Tacettin Pirinç yurt dışından dönünce, Nazilli'de ki olumsuz havayı gördü, vatandaştan, ‘neden meclis üyeleriniz ve yöneticileriniz ile toplantıya katılıp, orada bu tadilatlara ret oyu vermediniz? Görüşlerinizi orada açıklamadınız’ eleştirileri üzerine Pirinç bir basın toplantısı yapma gereği duydu. Önce bu isteğini yönetimle paylaştı, daha sonra da bu basın toplantısını gerçekleştirdi. Bir bilen diye yönetime lanse ettiği ama ismini bile açıklamadığı, eski Aydın Belediye Başkanı Hüseyin Aksu'yu basının ve yönetimin karşısına oturdu. Oysa yapılacak tek şey vardı. İlçe başkanı ve yönetim kurulu bu önemli meclis toplantısına katılamama nedenlerini bir-bir açıklayacak ve ‘Meclis yasalara aykırı davranmıştır, bu tadilat planları ile kişi menfaatleri gözetilmiştir, Nazilli belediye meclisinde kabul edilen bu 20 imar plan tadilatlarının iptal edilmesi için yasal yollara başvuracağız’ diyecekti. Bu da basına yetecekti.

İlçe Başkanı Tacettin Pirinç, 2 sayfalık açıklamasında sonuç ve karar kabul edilecek cümleler yerine, yine iyi niyet göstergesi yapıp, öpücük dağıtan, suya sabuna dokunmayan, al gülüm ver gülüm açıklamalarda bulundu, siyasette gerginliğin yerinin olmaması konusunda açıklamalar yaptı. Soru cevap kısmında gazeteci arkadaşların ısrarla, ‘Bu tadilat değişikliklerinin iptal edilmesi için yargıya gidecek misiniz? Şikayetçi olacak mısınız?’ sorularına başkan, ‘evet olacağız’ cevabını 4. soruda verebildi. Şimdi sözün bittiği yerdeyiz. Nazilli AK Parti İlçe Başkanı Tacettin Pirinç zor da olsa, ‘şikayetçi olacağım’, ‘rant dolu imar tadilatlarını iptal ettireceğim’ sözünü ne zaman, nasıl hayata geçirecek? AK Parti Nazilli Teşkilatı bunu başarabilecek mi göreceğiz”

* * *

Erdoğan EKER ile 20 yıldan fazla hukuku olan, zaman-zaman baba-oğul ilişkisi yaşadığım biri olarak bir kaç cümle ile yukarıda kaleme aldığı yazıyı yorumlama hakkını kendimde görebiliyorum.

EKER, yaşanan bir huzursuzluğu işaret ediyor olabilir mi?

BENCE EDİYOR.

Yönetim Kurulu içinde Tacettin PİRİNÇ’e muhalif bir gurup oluşmuş ve bu gurubun sözcülüğü EKER üstleniyor olabilir mi?

BENCE ÜSTLENİYOR.

Peki Erdoğan EKER ne oldu da bu yazıyı yazma ihtiyacı hissetti?

Nazilli Belediye Meclisi’nin olağan ve olağan üstü toplantılarına katılmayarak Belediye Başkanı Haluk ALICIK’ın açık hedefi haline gelen AK Partili Meclis Üyeleri arasında Tacettin PİRİNÇ de bulunuyor. PİRİNÇ ve diğer meclis üyeleri ‘tüm ısrarlara’ rağmen bu toplantılara katılmak yerine, EKER’in bahsettiği basın toplantısını düzenleyip, ALICIK’a bu toplantıda cevap vermeyi tercih etti.

Hatta, EKER’in yazısında belirttiği üzere, eski Aydın Belediye Başkanı Hüseyin AKSU’nun basın toplantısına katılacağını bile toplantı salonunda öğrendi ilçe yöneticileri..

Yani İlçe Başkanı Tacettin PİRİNÇ, bu süreçte keyfi hareket ederek partisinde huzursuzluğa yol açtı diyebiliriz. Akabinde de EKER’in ‘DAĞ FARE DOĞURDU’ başlığı ile kaleme aldığı kısa yazısı ortaya çıktı.

AK Parti Aydın Milletvekili Ali Gültekin KILINÇ’ın da, PİRİNÇ’e, ‘Meclis toplantısına katılın’ temennisini de göz önünde bulundurursak, EKER’in yazısının altında yatanı çözme imkanı bulabiliriz diye düşünüyorum.

 

 img_8130---kopya.jpg

Önceki ve Sonraki Yazılar