AYDIN’IN EN GÜZEL DOĞAL HAVUZU

Türkiye’de çok daha güzel örnekleri mevcut olsa da iddiam Aydın ili için geçerli. Aydın’ın yıllardır bir çok yerini gezdim. Birçok derede, çayda ve kanyonda havuzlar gördüm. Kirlilikten dolayı girilemeyecek durumda olanları ise hiç söylemiyorum. Temiz olanların birçoğuna da girdim. Ama bunun kadar güzelini görmedim. Görünce siz de hak vereceksiniz.

01-1.jpg

Suyun rengi muhteşem. Harika. Üstelik çok temiz. İçerisinde yüzdükten sonra bile su bulanmıyor. Dibi düz, etrafı kayalık, 4 metreye varan bir derinliğe sahip. Gerçekten şunu söyleyebilirim ki otel havuzlarında yüzmek bile bu kadar zevkli değildi. :)

Yöre halkının Deliçay dediği bu dere ne yazık ki yazın en sıcak olduğu zamanlarda akmıyor. Havuz için en güzel zaman nisan ve mayıs ayları diyebiliriz.

02-1.jpg

Gelelim havuzun ismine. Bozdoğan Güneyyaka mahallesi sınırlarında olduğu için Güneyyaka havuzu diyebiliriz. Ancak Muzaffer arkadaşım ve ben burayı keşfedenler olarak ve de Kral havuzuna yakın olması sebebiyle de Kraliçe havuzu diyebiliriz diye düşündük. Ben ce güzel yakıştı “Güneyyaka Kraliçe Havuzu”

03-1.jpg

Aydın’ın diğer yüzülebilir doğal havuzları

Kuşadası’nda bulunan Zeus mağarasının içi de yüzülebilir çok güzel bir doğal havuza sahip. Oldukça popüler, tanınan, bilinen bir yer. Bunun dışında gene Bozdoğan Körteke mahallesinde bulunan Kral havuzu da çok güzel ortama ve havuza sahip. Hepsini görenler için en güzeli kişiden kişiye göre değişir. Bana göre en güzeli Güneyyaka.

04-1.jpg

Tatlı su da yüzmek

Deniz suyuna göre tatlı sularda yüzmenin daha zor ve riskli olduğunu biliyoruz. Burada özellikle yüzme bilenlerin çok daha dikkatli olmaları gerekiyor. Bu havuz çok fazla derin değil ancak gene de tedbirli olalım. Yüzme bilmeyenler zaten girmiyor sözümüz yüzme bilenlere :)

05-1.jpg

KONUMU

Güvenir ile Körteke köyleri arasındaki ana yoldan geçen bir dere bulunmakta. Bu dereyi Güneyyaka köyü istikametinde takip eden stabilize yol var. Bu yolu takip ettiğinizde karşınıza bir köprü çıkıyor. Oraya aracınızı bırakıp dereden yukarı doğru azıcık bir yürümeyle havuza ulaşabilirsiniz.

06-1.jpg

Yakın zamanda ulusal basında yer alan benim de çok sevdiğim Körteke Kral havuzuna yakın bir konumda. Benim tavsiyem bu iki havuzu da görmeleri. Çok güzel görüntüler elde edeceklerine emin olabilirler. Dere güzergahı tam bir yürüyüş rotası.

07-1.jpg

 

Önceki ve Sonraki Yazılar